Choćbyśmy chcieli odchudzić tak szybko, jak to możliwe, to nie możemy żywić się powietrzem! Jedzenie daje nam energię do funkcjonowania, dlatego tak ważne jest, aby regularnie się odżywiać. Szczególnie osoby, które uprawiają sport, powinny zadbać o dostarczenie kalorii przed intensywnym wysiłkiem. Czy można zjeść posiłek przed treningiem i czy jedzenie w trakcie treningu nam nie zaszkodzi?
Z tego artykułu dowiesz się:
- jaki zjeść posiłek przed treningiem
- czy można jeść w trakcie treningu
- jaki posiłek potreningowy będzie najlepszy
Przeczytaj również: Dieta dla sportowca – czym się różni od innych?
Posiłek przed treningiem
Dobry posiłek przed treningiem jest kluczowy, bo to on daje nam energię do ćwiczeń. Przesadzenie z jedzeniem, jak i jego brak może obniżyć naszą efektywność podczas wysiłku. Jeśli jemy co najmniej dwie godziny przed treningiem, możemy pozwolić sobie na coś obfitszego, zawierającego węglowodany złożone, które potrzebują czasu, aby się uwolnić. Produktami takimi mogą być płatki owsiane, pieczywo, ziemniaki, makaron czy ryż. Nie zapomnijmy jednak także o warzywach i owocach. Nasza dieta powinna być zbilansowana. Jeśli jednak jemy posiłek przed treningiem godzinę wcześniej, omijajmy węglowodany złożone. Zjedzmy raczej coś o wyższym indeksie glikemicznym, co szybciej się strawi i doda nam energii, np. płatki owsiane z jogurtem naturalnym i owocami.
Posiłek przed treningiem czy trening na czczo?
Nie ćwiczmy głodni! Nasz trening będzie wtedy gorszy i mniej efektywny. Trenowanie z burczącym brzuchem będzie męczarnią i zamiast skupić się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń, będziemy myśleli tylko o naszym pustym żołądku. Trenowanie na czczo przy takim samym wysiłku spala dokładnie tyle samo tkanki tłuszczowej co po posiłku. Nasz organizm został zaprogramowany tak, że doskonale wie, kiedy powinniśmy coś zjeść i nam to sygnalizuje. Nie walczmy z tym!
Jedzenie w trakcie treningu
W trakcie treningu nie jest wskazane jedzenie czegokolwiek. Jednak, jeśli uprawiamy sport sporty wytrzymałościowe, które trwają kilka godzin to warto, raz na jakiś czas, uzupełnić ilość węglowodanów w organizmie. Warto w tym celu zjeść nie częściej niż co pół godziny kawałek banana czy batona energetycznego. Dzięki temu organizm, oprócz z tkanki tłuszczowej, będzie pobierał energię także z dostarczonego jedzenia i po tak wielkim wysiłku nie będziemy mieli wielkiego uczucia głodu.
Posiłek potreningowy — co jeść?
Po intensywnym treningu trzeba koniecznie uzupełnić ilość węglowodanów w organizmie. Jeśli tego nie zrobimy, może okazać się, że zamiast z tkanki tłuszczowej energia zostanie pobrana z mięśni. Warto więc od razu po treningu (do 30 min) zjeść banana czy owocowego shakea. Glikogen, który zawierają, to źródło energii dla naszych mięśni. Po intensywnym treningu tego wielocukru brakuje, a najlepiej jego straty uzupełnić do dwóch godzin.
Potem kiedy nasz układ trawienny powróci do normalnego funkcjonowania, warto zjeść pełnowartościowy, zbilansowany posiłek potreningowy, który uzupełni wszystkie braki w naszym organizmie. Zróbmy to nie później niż dwie godziny po naszym treningu. Nasze danie powinno składać się z węglowodanów złożonych, białka i odrobiny zdrowych tłuszczy. Można zatem sięgnąć po ryż, kaszę czy makarony z warzywami i kurczakiem albo rybą. Jest wiele dań, które idealnie sprawdzą się jako posiłek potreningowy. Nie trzeba więc jeść ciągle tego samego.