Wiele osób nadal korzysta z wody, która pochodzi z prywatnych przydomowych studni. Przeważnie stosuje się studnie głębinowe, sięgające kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu metrów głębokości. W niektórych miejscach istnieje jednak ryzyko, że nawet tam woda będzie wymagała dodatkowego filtrowania, dlatego warto przeprowadzić badanie wody do spożycia w dobrym laboratorium.
Jak często badać wodę do spożycia?
W wodzie może znajdować się wiele substancji. Niektóre z nich są przydatne dla naszego organizmu, jak na przykład magnez czy potas, ale w nadmiarze każdy z nich może okazać się szkodliwy. Podczas badania wody gruntowej uda się ustalić, czy znajdują się w niej także szkodliwe substancje i związki chemiczne. W miejscach, w których wydobywa się wodę do użytku publicznego, jej jakość bada się przynajmniej raz do roku. W przypadku prywatnych studni zaleca się, aby także przynajmniej raz w roku sprawdzić, czy stan wody do spożycia jest w normie. Dodatkową przyczyną do przeprowadzenia badań powinna być zmiana w wyglądzie oraz smaku – może być ona spowodowana wieloma kwestiami, a jedną z nich jest zanieczyszczenie gruntu lub instalacji wodnej. Wykrycie takiego zjawiska pozwala na podjęcie szybkich działań oraz odpowiednią reakcję. Warto zapoznać się z ministerialnymi rozporządzeniami dotyczącymi częstotliwości wykonywania takich właśnie badań.
Korzyści z regularnego badania wody
Regularne badania sprawiają, że możliwe jest staranne dbanie o własne zdrowie, co przyczynia się do posiadania dłuższego życia. Wysokiej jakości woda sprzyja procesom zdrowienia, jest też wolna od bakterii, zarazków oraz szkodliwych związków chemicznych. W celu wykonania badania wody potrzebne będą próbki – ich zbieranie musi odbywać się w kontrolowanych warunkach, aby nie zanieczyścić próbki w żaden sposób. Najlepszym sposobem jest nabranie wody do specjalnego pojemnika przeznaczonego właśnie do tego celu. Próbka następnie wysyłana jest do laboratorium, gdzie przy użyciu specjalistycznego sprzętu sprawdzane są jej parametry oraz skład. Informacja zwrotna może stanowić podstawę do podjęcia działań mających na celu wymianę niektórych elementów instalacji lub, w skrajnych przypadkach, do zamknięcia danego ujęcia wodnego w celu ochrony zdrowia użytkowników.
Komu zlecić zbadanie wody pitnej?
Dobre laboratorium dostarczy wyniki badań przesłanej próbki najpóźniej w ciągu czterdziestu ośmiu godzin od chwili przyjęcia próbki do badania. Przeprowadzone badanie wody do spożycia sprawi, że korzystanie z niej będzie w pełni bezpieczne, dlatego należy wybrać laboratorium cieszące się dobrymi opiniami. Wiele z nich działa przy terenowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych lub uczelniach wyższych, jest to więc dobry punkt odniesienia. Rzetelnie przeprowadzone badanie jest w stanie wykazać, czy w wodzie znajdują się substancje chemiczne o szkodliwym charakterze, a także to, jaki jest skład chemiczny wody, jeżeli chodzi o mikroelementy. Pozwoli to podjąć decyzję o ewentualnej instalacji stacji uzdatniania wody.