Energia odnawialna, zwana także zieloną energią, to dobry sposób, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, które są odpowiedzialne za zmiany klimatyczne. Choć ostatnimi czasy produkuje się jej coraz więcej, to nadal nie potrafimy nią całkowicie zastąpić nieodnawialnych źródeł energii. Czym w ogóle ona jest i jakie są źródła energii odnawialnej?
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym różnią się źródła energii odnawialnej od nieodnawialnej
- jakie są odnawialne źródła energii
- jakie są wady i zalety odnawialnych źródeł energii
Energia odnawialna a nieodnawialna
Od dawna, aby ogrzać domy i zasilić je prądem korzystało się z energii wytworzonej z nieodnawialnych źródeł. Uzyskuje się ją podczas spalania paliw kopalnianych. Mogą być nimi: ropa naftowa, węgiel czy gaz ziemny. Nie wzięły się one na Ziemi znikąd. Tworzyły się ze związków organicznych przez wiele milionów lat pod wpływem ciśnienia pod powierzchnią ziemi. Nazywa się je nieodnawialnymi, ponieważ czas ich powstawania jest tak długi, że zanim pojawią się nowe źródła, tych, które mamy już teraz dawno zabraknie. Dodatkowo korzystanie z nich emituje gazy cieplarniane, które negatywnie wpływają na środowisko. Wiele krajów i stara się całkowicie zamienić je na odnawialne źródła lub przynajmniej zastąpić je częściowo. Jednak nie jest to możliwe wszędzie ze względu na nienadającą się do tego lokalizację miasta czy nawet całego państwa.
Źródła energii odnawialnej to takie, które nie zmniejszają się pomimo korzystania z nich, lub zużyte szybko się odnawiają. Nie trzeba się, więc martwić, że ich zabraknie. Nie wpływają również aż tak negatywnie na środowisko i zmiany klimatyczne jak źródła energii nieodnawialnej.
Jakie są odnawialne źródła energii?
Wyróżnia się pięć źródeł energii odnawialnej. Każdy z nich nada się do innej lokalizacji ze względu na swoje cechy. Jakie są odnawialne źródła energii?
- Hydroenergia, wykorzystująca grawitacyjną energię wody, wytwarzana jest głównie w elektrowniach wodnych za pomocą turbin. Umieszczane są głównie w korytach dużych i rwących rzek.
- Energia słoneczna wykorzystująca promieniowanie słoneczne przetwarzana jest za pomocą ogniw fotowoltaicznych w energię elektryczną lub kolektorów słonecznych w energię cieplną.
- Energia geotermalna wykorzystująca energię cieplną wnętrza Ziemi, gromadzącą się w wodach i skałach pobierana jest w elektrowniach geotermalnych.
- Energię wiatru wykorzystują elektrownie wiatrowe. Za pomocą turbin zamieniają energię powstałą z obrotu wiatraków na energię elektryczną.
- Energia biomasy powstaje przy spalaniu, zagazowaniu, estryfikacji lub fermentacji substancji pochodzenia roślinnego, które ulegają biodegradacji. Pozyskuje się je z odpadów rolniczych, przemysłowych, a także tych powstałych w gospodarstwach domowych.
Źródła energii odnawialnej — zalety
Wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest znacznie lepsze dla środowiska niż korzystanie z tradycyjnych sposobów pozyskiwania energii — ogranicza emisję dwutlenku węgla. Jest również coraz bardziej opłacalne pod względem finansowym. Kraje korzystające z Odnawialnych źródeł energii są niezależne od państw posiadających ropę naftową czy gaz. Energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii jest niewyczerpalna. Nie musimy się zatem martwić, że zabraknie energii przyszłym pokoleniom.
Źródła energii odnawialnej – wady
Źródła energii odnawialnej mają też kilka wad. Po pierwsze nie są całkowicie ekologiczne. Wprowadzenie ich może przyczynić się do zmiany ekosystemu. Dodatkowo koszt ich wprowadzenia jest dość duży, a nie zawsze możemy liczyć na dofinansowanie. Natura jest nieprzewidywalna i trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze będzie słonecznie lub wietrznie i nie uda nam się pozyskać tyle energii, ile byśmy chcieli. Pola z panelami fotowoltaicznymi czy wiatrakami zajmują duże powierzchnie ziemi, które mogłyby być przeznaczone na coś innego. Mimo tego energia ze źródeł odnawialnych to przyszłość i możliwość na poprawę sytuacji związanej ze zmianami klimatycznymi oraz wyczerpaniem paliw kopalnianych.