ekoprognoza.pl

Blog, na którym przeczytasz o zdrowiu, ekologii i sporcie.

Poradnik

Zmieniamy się na zimę – klimatyzatory z funkcją grzania

Zmieniamy się na zimę – klimatyzatory z funkcją grzania

Klimatyzator zazwyczaj kojarzy się z urządzeniem stosowanym w lecie. Oczywiście, jego zadaniem jest chłodzić pomieszczenie. Można jednak zdecydować się na klimatyzator dwufunkcyjny. Jest on wtedy wyposażony w dwie zasadnicze funkcje – chłodzenia i grzania. Czy warto decydować się na taki model? Kiedy ogrzewanie klimatyzatorem okazuje się opłacalne?

Koszty ogrzewania klimatyzatorem

Na pytanie, czy opłaca się ogrzewanie klimatyzatorem nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Są przypadki, w których jest to dobra alternatywa. Zdarza się też tak, że warto postawić na inny sposób ogrzewania. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i czynników. Na przykład od typu i wielkości budynku, klasy energetycznej urządzeń, aktualnej ceny prądu. Często okazuje się, że ogrzewanie klimatyzatorem pokojowym może być tańsze niż ogrzewanie grzejnikami elektrycznymi. Nie jest to jednak reguła. Warto przed ostateczną decyzją rozpatrzeć wszystkie „za” i „przeciw”. W razie wątpliwości dobrze zapytać o radę specjalistę. Taką osobę znajdziemy chociażby w dobrym sklepie z klimatyzacją.

Klimatyzator – alternatywne źródło ogrzewania?

Należy pamiętać, że klimatyzator nigdy nie będzie tak wydajny jak chociażby ogrzewanie gazowe czy kotły na paliwa. Może jednak stanowić doskonałe alternatywne źródło ogrzewania. To bardzo przydatne rozwiązanie, szczególnie w domach prywatnych. Pogoda w Polsce bywa kapryśna i często okazuje się, że warto dogrzać pomieszczenia. Ogrzewanie klimatyzatorem to też dobra alternatywa, gdy domowników nie ma, a chcemy zachować stałą temperaturę pomieszczeń. Pomoże nam w tym klimatyzator z funkcją ogrzewania.

Klimatyzator i fotowoltaika – udany duet?

Zastosowanie klimatyzatorów pokojowych z fotowoltaiką może być bardzo korzystnym rozwiązaniem. Najlepiej sprawdzi się w nowopowstałych budynkach. Odpowiednie uwzględnienie i zaprojektowanie takiego systemu może się wiązać z praktycznie zerowymi kosztami energii. Oczywiście, inwestycja w fotowoltaikę wiąże się z wysokimi wydatkami początkowymi. Na szczęście szybko się zwracają. Co więcej, takie rozwiązanie oferuje niezależność energetyczną. Okazuje się to bardzo cenne w dzisiejszych, mocno niepewnych czasach, jeśli chodzi o ceny energii. 

Jaki klimatyzator wybrać?

Sklepy z klimatyzacją oferują szeroki wybór urządzeń. Jeśli zależy nam na ogrzewaniu i chłodzeniu, szukajmy urządzeń dwufunkcyjnych. Nie bójmy się pytać i porównywać produktów. Inwestycja w klimatyzator to poważny zakup, którym chcemy cieszyć się przez lata. Warto postawić na urządzenia nowoczesne, wysokiej jakości. Również wybór rzetelnego producenta powinien zapewnić wysoką jakość i długą gwarancję na produkt. Wśród modeli dostępnych na rynku, naszym zdaniem warto rozważyć następujące modele:

  • Daikin Perfera – urządzenie niezwykle wydajne. Idealne dla wymagających.
  • Gree G-Tech – wyróżnia go innowacyjna, modułowa konstrukcja.
  • Daikin Sensira – polecany ze względu na niski koszt eksploatacji.

Czy warto zakupić klimatyzator z funkcją grzania? To bardzo ciekawa i praktyczna opcja. Z pewnością warto ją rozważyć. Ostateczna decyzja należy jednak do Ciebie. Szczegółowe przeanalizowanie swoich potrzeb i możliwości ułatwi wybór. Powodzenia!

Udostępnij