ekoprognoza.pl

Blog, na którym przeczytasz o zdrowiu, ekologii i sporcie.

Sport

Wymiana chłodnicy samochodowej: Praktyczne wskazówki dla właścicieli pojazdów

Wymiana chłodnicy samochodowej: Praktyczne wskazówki dla właścicieli pojazdów

Chłodnica samochodowa jest raczej trwałym elementem. Przy normalnym użytkowaniu powinna działać sprawnie przez setki tysięcy kilometrów. Może się jednak zdarzyć, że chłodnica w twoim samochodzie była wadliwa, uległa korozji na skutek nieszczelności nadwozia czy uszkodziła się mechanicznie. W takiej sytuacji naprawa jest koniecznością. 

Chłodnica w samochodzie jest kluczowym elementem układu chłodzenia, jeśli więc ulegnie uszkodzeniu, to działać przestaje cały układ. Należy przy tym pamiętać, że nowoczesne samochody osobowe są projektowane tak, aby działać optymalnie ze sprawnym układem chłodzenia i bez niego ulegają przegrzaniu. Z kolei przegrzanie silnika jest sytuacją na tyle niebezpieczną, że jeśli nie powstrzyma się jej na czas, to doprowadzi ona do poważnego uszkodzenia silnika. Uszkodzenia te potrafią być na tyle poważne, że przegrzany silnik się zaciera i konieczny jest jego generalny remont lub wymiana całej jednostki. Dlatego też jeśli twoja chłodnica ulegnie uszkodzeniu, to nawet nie myśl o dalszej jeździe i zajmij się naprawą.

Skąd wiadomo, że to chłodnica jest uszkodzona?

W niemal wszystkich samochodach osobowych i nie tylko podstawowym wskaźnikiem jest wskaźnik temperatury oleju. To on informuje kierowcę, jaka jest aktualna temperatura silnika. Jeśli temperatura wzrośnie ponad normę, to może to wskazywać na problemy w układzie chłodzenia. Jeśli natomiast wskazanie czujnika będzie czerwone, to oznaczało to będzie najprawdopodobniej całkowitą awarię układu chłodzenia.

Nie mówi to jednak wiele o tym co dokładnie się stało. Układ chłodzenia składa się bowiem z mnóstwa elementów, z których każdy mógł się uszkodzić. Dlatego jeśli w twoim samochodzie pojawiają się problemy z temperaturą, to oddaj swoją maszynę w ręce specjalistów i pozwól im przeprowadzić diagnozę.

Regeneracja czy wymiana na nową?

Jeśli podczas diagnozy okaże się, że to właśnie chłodnica jest przyczyną awarii, to sprawdź jeden ze sklepów z tanimi częściami, taki jak signeda.pl. Może się bowiem okazać, że wymiana chłodnicy na nową będzie tylko odrobinę droższa od regeneracji starej, a nowa będzie o wiele bardziej pewna i niezawodna.

Udostępnij