ekoprognoza.pl

Blog, na którym przeczytasz o zdrowiu, ekologii i sporcie.

Zdrowie

Picie wody – efekty

Picie wody – efekty

Picie wody może przynieść spore efekty zarówno krótko jak i długoterminowe efekty. Jest to bardzo ważne, ponieważ organizm człowiek w głównej mierze składa się właśnie z wody. Jest to aż 60 – 70%. Oczywiście możemy się zetknąć głównie z przesuszoną skórą, straceniem naturalnego blasku, aczkolwiek jej niedobór może prowadzić do bardzo poważnych sytuacji. Szczególnie jeśli nie dostarczamy wystarczającej ilości wody przez długi czas.

W tym artykule dowiesz się:

 • ile wody wypijać
 • jakie efekty przynosi dostarczanie odpowiedniej ilości wody
 • czym zastąpić wodę butelkowaną
 • jakie są efekty niedoboru wody w organizmie

Picie wody – w jakich ilościach

Przyjęło się, że w ciągu całego dnia kobiety powinny spożywać od 1,5 do 2l wody dziennie. Mężczyźni natomiast od 2 do 3l. Zapotrzebowanie wody dla siebie możemy w łatwy sposób obliczyć przyjmując, że na każdy kilogram masy ciała należy wypić 35ml. Należy jednak pamiętać, że ilość wody, aby odpowiednio nawodnić organizm zależy w dużej mierze od naszej wagi, wzrostu, płci czy aktywności fizycznej. Im większy wysiłek treningowy, tym więcej wody powinniśmy wypijać.

Nawadnianie organizmu

Najważniejszym powodem, dla którego powinniśmy pić wodę jest nic innego jak blask i jędrność cery. To ją zauważamy u innych na samym początku, więc warto byłoby o nią zadbać. Promienistość cery nie jest jednak głównym efektem. Jest to również poblask włosów, szybszy ich porost, a także ładniejszy wygląd paznokci.

Jeśli mierzysz się z przesuszeniem skóry, szczególnie na dłoniach, łokciach czy kolanach – spróbuj wypijać co najmniej 2l wody dziennie. Mogę zagwarantować, że efekty zauważysz bardzo szybko! I to bez konieczności używania dodatkowych kremów nawilżających czy serum.

Zastąpienie wody butelkowanej

picie wody efekty

Woda jest niezbędna do życia i funkcjonowania każdego człowieka. Ta w plastikowej butelce wydaje się być najbardziej odpowiednią opcją – w końcu można ją zabrać wszędzie i w dowolnej ilości. Jednak jak wiadomo plastik jest szkodliwy. Czy można zatem wypijać wodę z kranu?

Oczywiście wszystko zależy od terenu w jakim mieszkamy. W niektórych miejscach woda z kranu jest zdatna do spożycia od razu, w innych natomiast się tego odradza.

Nie chcąc się tym przejmować i ograniczyć kupowanie zbędnego plastiku możemy zaopatrzyć się i zamontować filtry, które uzdatniają wodę. Oczyści to wodę ze wszystkich zanieczyszczeń. Dodatkowo woda będzie możliwa do spożywania z każdego kranu, który posiadamy w domu.

Nie tylko zaoszczędzimy pieniądze – nie kupując co chwilę wody w butelce, a dodatkowo przyczynimy się do ograniczenia plastiku.

Picie wody – efekty jej niedoboru

Mimo, że zazwyczaj słyszymy o tych najdelikatniejszych efektach niedoboru wody, to zapewniam cię, że występuje ich znacznie więcej. Dodatkowo nie są one tak łagodne. 

Główne skutki, to:

 • zaburzenia pamięci
 • obniżenie zdolności koncentracji
 • zaburzenia koordynacji ruchów
 • uporczywe bóle głowy
 • zaburzenia mowy i widzenia
 • przednerkowa niewydolność nerek
 • tachykardia
 • suchość skóry

Podsumowując, uniknięcie wyżej wymienionych skutków ubocznych, jest banalnie proste. Nie pozwól zatem doprowadzić się do stanu, gdzie interweniować musiałby lekarz.

Udostępnij