Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Jak być eko? – rady dla początkujących

17 października 2022 jak być eko

Jak być eko w dzisiejszych czasach? Wydaje się to trudnym zadaniem. Można by rzec, że nawet niemożliwym. Wynika to z faktu, iż produkcja plastiku cały czas wzrasta. Coraz trudniej znaleźć produkty, które szkodliwego plastiku nie zawierają. Nie jest to jednak jedyny problem, aczkolwiek to korzystanie ze spalinowych samochodów czy samolotów przyczynia się głównie do nie bycia eko. Jak zadbać chociaż trochę o środowisko i przy tym nie zwariować?

Jak być eko – od czego zacząć?

Pierwsze co należy zrobić idąc w kierunku eko, to zadbanie o siebie i swoje najbliższe otoczenie. Sposoby, dzięki którym będziesz o krok bliżej, w dbaniu o środowisko, to:

Inwestycja w eko ubrania

Eko ubrania, to takie, które są wykonane z naturalnych materiałów. Oznacza to przede wszystkim, że mogą być lepsze jakościowo. Ograniczymy tym samym ilość ubrać w naszej szafie, a po ich zużyciu – naturalnie się rozłożą, nie szkodząc środowisku.

Jak być eko? Oszczędzanie wody

Od naszych najmłodszych lat możemy słyszeć, aby zakręcać wodę podczas mycia zębów, korzystania z prysznicu, lub podczas mycia naczyń. Ostatnią czynność możemy zastąpić korzystaniem ze zmywarki. Ograniczymy tym ilość zużywanej codziennie wody, która niedługo może stać się towarem trudno dostępnym.

Oszczędzanie prądu

Jest to ważny aspekt i często pomijany, mimo że wymaga od nas najmniej wysiłku. Wystarczy zwracać uwagę, aby zawsze wyłączać światło w mieszkaniu czy odłączać telefon od ładowarki po jego naładowaniu. Opłaca się również wymienić żarówki na energooszczędne.

jak być eko

Jak być eko? Rób zaplanowane zakupy

Przed wybraniem się na zakupy spożywcze, warto sporządzić listę. Zastanowić się dokładnie czego potrzebujemy i zakupić tylko te produkty. Przygotowując listę, możemy pomyśleć również, aby kupowane produkty nie były zapakowane dodatkowo w folię. Przy zakupie niektórych produktów, np. makarony czy ryż może to być trudne, szczególnie w mniejszych miastach. Natomiast warzywa i owoce możemy zapakować do własnej torby lub wziąć je luzem.

Nie jest to jednak główny powód sporządzania listy. Ważniejszym jest aspekt zminimalizowania marnowania żywności. Zakupimy tylko te produkty, których naprawdę potrzebujemy i wykorzystamy je wszystkie, bez zbędnego ich wyrzucania.

Korzystanie z roweru

Oczywiście, rower jest tu tylko przykładem. Możemy skorzystać z rolek, lub zwyczajnie udając się pieszo. Wybierając się do pracy lub na zakupy warto zrezygnować z samochodów spalinowych. To one przyczyniają się do największej emisji CO2. To samo tyczy się podróży samolotem. Jeśli możemy – zrezygnujmy z nich. Alternatywą dla powyższych może być pociąg lub autobus. Połączenia te, są aktualnie łatwo dostępne w każdym kierunku Polski. Warto zatem stawiać na tę opcję.

Podsumowanie jak być eko

Wyżej wymienione sposoby, są tylko tymi najprostszymi w dbaniu o środowisko. Warto jednak wdrożyć je we własne życie. Jeśli się to uda, to śmiało można pójść o krok dalej i, m.in. zakupić szczoteczkę z wymienną końcówką, maszynkę wielorazową, pakować pieczywo do własnych wielorazowych toreb, a nawet zrezygnować z mięsa.

Redakcja ekoprognoza.pl

Grono doświadczonych specjalistów z obszarów ogrodnictwa, ekologii, zdrowia, sportu i diety, dzieli się profesjonalną wiedzą oraz praktycznymi poradami, które pomagają naszym czytelnikom w pielęgnowaniu ogrodu, dbaniu o środowisko, utrzymywaniu zdrowego trybu życia oraz osiąganiu sportowych celów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zrównoważone rolnictwo: klucz do zdrowej planety
Jak ograniczyć zużycie plastiku w domu: praktyczne porady
Ekologiczne nawyki, które warto wprowadzić do codziennego życia

Jesteś zainteresowany reklamą?