ekoprognoza.pl

Blog, na którym przeczytasz o zdrowiu, ekologii i sporcie.

Poradnik

Duża pompa ciepła z Niemiec. Jedna z największych

Duża pompa ciepła z Niemiec. Jedna z największych

Dwie niemieckie firmy, BASF i MAN Energy Solutions, rozpoczęły współpracę w celu stworzenia jednej z największych pomp ciepła na świecie. Znajdzie ona swoje zastosowanie m.in. w przemyśle.

Przemysł jest dziedziną, w której zużywa się ogromne ilości energii. Wiele procesów technologicznych i nie tylko wymaga chłodzenia, które z kolei często pochłania duże ilości wody, które liczone w tonach. Dla firm ważne jest przede wszystkim, aby móc pobierać wodę lub wykorzystywać ogrzane środowisko jako jedno ze źródeł ciepła. W tym celu dwie niemieckie firmy nawiązały współpracę. Mowa o: BASF i Man Energy Solutions.

Wyżej wspomniane firmy twierdzą, że ich głównym celem jest stworzenie jednej z największych pomp ciepła dostępnych na świecie. Celem tego rozwiązania jest umożliwienie produkcji pary z energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Wśród nich są odpady z systemu chłodzenia BASF, który jest wykorzystywany jako źródło energii cieplnej.

Pompy ciepła dużej mocy i wydajności

Integracja pompy ciepła z infrastrukturą produkcyjną zakładu wytwarza około 150 ton pary na godzinę, co odpowiada mocy 120 MW. Firmy szacują, że ich projekt, jedna z największych pomp ciepła na świecie, może zmniejszyć emisję CO2 zakładu o około 390 tysięcy ton rocznie.

Na stronie BASF możemy przeczytać, że obecnie około 50 procent pary niezbędnej do produkcji w zakładzie w Ludwigshafen jest wytwarzana przy użyciu ciepła z procesów produkcyjnych.

Redukcja CO2 do 2050 roku

Martin Brudermueller z BASF ogłosił, że do 2030 roku firma chce zredukować emisję CO2 o 25 procent. Długoterminowym celem firmy jest zerowa emisja do 2050 roku.

Podsumowując, rozwiązań na rynku pomp ciepła i energii odnawialnej jest sporo, ale opracowywane są coraz nowsze technologie mające na celu pozyskania energii z różnych źródeł. Liczne badania i nowoczesne technologie w energetyce, mogą długofalowo przyczynić się do redukcji emisji CO2 na całym świecie.

Źródło informacji znajdziesz tutaj: https://www.oszomega.pl/.

Udostępnij