Ciężko sobie wyobrazić dom, który nie wymaga żadnego dopływu energii z zewnątrz, prawda? Szczególnie, że w większości domów korzystamy z usług firm, które dostarczają nam chociażby prąd. Zapewniam cię jednak, że taki budynek istnieje i jest to dom zeroenergetyczny.
Z tego artykułu dowiesz się:
- czym właściwie jest dom zeroenergetyczny
- jak wybudować budynek o zerowej energii netto
- jakie są zalety domu zeroenergetycznego
- czy taki dom może posiadać jakiekolwiek wady
Dom zeroenergetyczny – co to jest?
Dom zeroenergetyczny nazywany jest również budynkiem zerowej energii netto lub budynkiem zeroenergetycznym. Najprościej mówiąc, jest to dom, który nie posiada żadnej energii dochodzącej z zewnątrz, która miałaby ułatwić funkcjonowanie domostwa. Co więcej – budynek ten jest w zupełności przyjazny środowisku, który aktualnie jest czymś bardzo pożądanym.
Jak można zbudować dom zeroenergetyczny?
Budowa takiego domu nie różni się praktycznie niczym, niż budowa domu standardowego. Jedyną różnicą jest możliwość wybrania miejsca, gdzie znajdować będzie się zgromadzona ciepła woda z pompy ciepła czy skrzynka kontrolna do paneli fotowoltaicznych. Budując normalny dom nie bierzemy tych aspektów pod uwagę, co później może stanowić dodatkowy koszt.
Budując dom, wypadałoby wykorzystać materiały budowlane, które gwarantują dobre izolowanie termiczne. Ponadto konieczne jest także wykorzystanie odpowiednich systemów ogrzewania i wentylacji. Pozwalą one na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz budynku oraz wspomogą optymalne wykorzystanie zainstalowanych systemów.
Zalety domu o zerowej energii netto
Zalet takiego domu jest naprawdę wiele. Główną jest ta, że dom zeroenergetyczny nie musi być wcale wybudowany z taką myślą od podstaw. Zwykły dom też można w łatwy sposób w niego zamienić. Wystarczy wtedy dobrać i zamontować odpowiednią pompę ciepła i panele fotowoltaiczne.
Pozostałe zalety to:
- brak kosztów za prąd, ogrzewanie, ciepłą wodę oraz klimatyzację. Generowana energia elektryczna w zupełności wystarcza na 100% pokrycie zapotrzebowania.
- Nie przyczynianie się do zanieczyszczeń powietrza oraz brak emisji CO2, a co za tym idzie – czystsze powietrze i lepsza wilgotność w pomieszczeniach.
- Zupełna niezależność od wzrostu kosztów za wodę, gaz czy prąd.
- Bezobsługowość domu. Klimatyzację czy temperaturę w pokojach można regulować za pomocą jednej aplikacji w smartfonie.
- Wyższa wartość rynkowa takiego domu. Nie tylko obecnie, ale i w dłuższej perspektywie.
Wady domu zeroenergetycznego
Oczywiście myśląc o budowie takiego domu trzeba mieć na uwadze to, że koszty będą znacznie wyższe niż przy budowie standardowego domu. Warto jednak pamiętać, że koszty te dość szybko się zwrócą i jest to jednorazowa inwestycja na lata.
Poza wyższymi kosztami, kolejną i jedyną wadą wybudowania takiego domu w obecnych czasach, jest mała ilość pracowników specjalizująca się konkretnie w tej dziedzinie. Mało firm jest w stanie zamontować kilka elementów w takim domu, które by ze sobą odpowiednio współgrały.